VAŽNO OBAVEŠTENJE! Zbog povećane koncentracije amonijaka u Nišavi VODA IZ BUNARA NIJE ZA PIĆE, evo kakva je trenutna situacija u Pirotu

 VAŽNO OBAVEŠTENJE! Zbog povećane koncentracije amonijaka u Nišavi VODA IZ BUNARA NIJE ZA PIĆE, evo kakva je trenutna situacija u Pirotu

Foto: Profimedia/Twitter Printscreen/ Pirotian

Konstantovano da nema rizika za javno zdravlje i da stanovništvo Pirota može da nastavi sa uobičajenim dnevnim aktivnostima.

Škole i vrtići u Pirotu od danas počinju normalno da rade, odlučio je Gradski štab za vanredne situacije kojim komanduje gradonačelnik Pirota Vladan Vasić, a na osnovu najnovijih izveštaja Instituta za javno zdravlje “Dr Milan Jovanović Batut” i Agencije za zaštitu životne sredine.

Odluka se ne odnosi jedino na tri seoske škole koje se nalaze u blizini mesta akcidenta, a to su škole u Staničenju, Sopotu i Crvenčevu.

– U izveštaju je konstantovano da nema rizika za javno zdravlje i da stanovništvo Pirota može da nastavi sa uobičajenim dnevnim aktivnostima, što uključuje radne i školske obaveze – navodi se u saopštenju štaba.

Gradski štab za vanredne situacije odlučio je juče da se otkaže proslava, odnosno doček Nove godine na trgu u centru grada, gde je trebalo da nastupa popularni bend Neverne bebe. Otkazana je i Svečana akademija povodom Dana grada.

Koncert Nevernih beba pomeren je za doček Srpske nove godine.

Zbog povećane koncentracije amonijaka u Nišavi voda iz bunara nije za piće

Ministarstvo zaštite životne sredine saopštilo je da reka Nišava ima povećane koncentracije amonijaka na lokalitetu uzimanja uzorka 100 metara nizvodno od mosta kod Proseka, na magistralnom putu Pirot-Niš.

Foto: Profimedia

Prema objavljenim preporukama Instituta za javno zdravlje Srbije “Dr Milan Jovanović Batut” zbog povećane koncentracije amonijaka u Nišavi, iz preventivnih razloga, voda za piće iz individualnih bunara pored reke Nišave ne sme se koristiti za piće i pripremu hrane.

Isključuje se njena upotreba u svrhu rekreacije, ribolova, korišćenja ulova i drugih aktivnosti u njenoj neposrednoj blizini.

Kako je navedeno u saopštenju,  tokom uzorkovanja na tom lokalitetu nije uočena promena organoleptičkih osobina vode u Nišavi (boja vode, miris vode i vidljive otpadne materije).

– Dobijene vrednosti opštih fizičko – hemijskih parametara, kao što su pH vrednost, elektroprovodljivost, rastvoreni kiseonik, procenat zasićenja vode kiseonikom, nitriti, nitrati, ortofosfati, hloridi i sulfati, odgovarale su propisanim graničnim vrednostima za I i II klasu kvaliteta površinskih voda. Izmerena vrednost amonijačnog azota (1.95 mg/l) odgovarala je petoj klasi kvaliteta površinskih voda – kaže se u saopštenju ministarstva.

Ministarstvo zaštite životne sredine zajedno sa Agencijom za zaštitu životne sredine kontinuirano prati situaciju u vezi sa kvalitetom i ispravnošću vode u reci Nišavi.PirotamonijakNišNišava