PRIPREME ZA NAJRADOSNIJI PRAZNIK: Ako ne idete da lomite badnjak, za ovoliko para možete da ga kupite

 PRIPREME ZA NAJRADOSNIJI PRAZNIK: Ako ne idete da lomite badnjak, za ovoliko para možete da ga kupite

Foto: Profimedia

Blizinu Božića najavljuju i badnjaci koji se već od 2. januara prodaju na pijacama, ulicama, pored autobuskih stajališta, na kamionima, u samoposlugama i najmanjim prehrambenih radnjama.

U zavisnosti od veličine, dodatnih ukrasa i simbola badnjaci koštaju od 100 do 250 dinara. Osim grančica hrasta, tražene su dekorativne korpice i božićna pšenica. Osim malih, prodaju se i veće grane čija je cena oko 300 dinara.,

Građani mogu da pazare samo obične hrastove grančice koje nemaju “dodatke” po cenama od 100 ili 150 dinara. Kupci se, ipak, najčešće odluče da za Badnje veče u kuću unesu grančice u malim džakovima, koji na sebi imaju kestenje, zrnevlje kukuruza i cveće. Za ovakav badnjak moraju da odvoje 200 dinara.

Prema rečima prodavaca, očekuju veći broj kupaca danas, a najviše u petak ujutru, na Badnji dan.

– Ovih dana ima manje kupaca, i pretežno ljudi uzmu badnjak kada idu sa posla ili iz nabavke – rekao je jedan prodavac u Borči. – Najviše dođu da pazare 5. januara i ujutru za Badnji dan. Najčešće kupuju ukrašene, ali sve se češće domaćice odlučuju i za ukrasne korpice koje su od 350 do 400 dinara, čak se više raspituju za to nego za badnjake.

Dosta se pazari i božićna pšenica, pa obično kupe uz hrastove grančice i korpicu sa pšenicom, koja je od 200 do 250 dinara – rekao je prodavac koji prodaje kod Bajlonijeve pijace.

Osim na ulicama u blizini pijaca, građani mogu da pazare grančice drveta i u marketima. U jednom od njih mali badnjak je na popustu, pa kupci treba da izdvoje 80 dinara, a kako piše na tabli pored, cena je niža za 100 dinara. Pšenica je 200, a koštala je 300. Slama je oko 120 dinara.