PRAVOSLAVNI VERNICI SLAVE MITROVDAN: Prema narodnom verovanju, danas nikako ne treba prekršiti ovaj običaj

 PRAVOSLAVNI VERNICI SLAVE MITROVDAN: Prema narodnom verovanju, danas nikako ne treba prekršiti ovaj običaj

Foto: Profimedia

Srpska pravoslavna crkva obeležava dan Svetog Dimitrija. Mitrovdan, kako ga Srbi zovu, peta je po redu najvećih srpskih slava, a ovaj dan se smatra i nezvaničnim početkom zime.

Sveti Dimitrije je zaštitnik Soluna, a Rusi ga smatraju zaštitnikom Sibira. Dimitrijev otac bio je vojvoda Solunski, a on je titulu vojvode nasledio posle očeve smrti.

Po predanju, Sveti Dimitrije je svo svoje bogatstvo podelio siromašnima. Njegove mošti nalaze se u Solunu, gde je i rođen. Predanje još kaže da je nakon što je sahranjen, iz njegovog tela poteklo miro koje je lečilo bolesne.

Mitrovdan se u Srbiji smatra i danom kada su se hajduci rastajali, jer se bližila zima. Otuda izreka, Mitrovdanak – hajdučki rastanak, Đurđevdanak – hajdučki sastanak.

Po tome kakvo je vreme na Mitrovdan, verovalo se da će biti sledeće leto. Mitrovdan se svetkuje i kao bećarski praznik i ovčarski dan, jer su se na ovaj dan isplaćivali bećari – čuvari stoke.

VEROVANJA

Uoči Mitrovdana i Đurđevdana treba da je svako kod svoje kuće, jer ko tada ne bude kod svoje kuće, taj će se preko cele godine noćivati po tuđim kućama.

Postoji i verovanje da uoči Mitrovdana moraju da budu završeni svi veliki poslovi, naročito veliki radovi na polju i druge stvari koje se rade napolju.